Doyduk FM 'i dinlemek için buraya tıklayınız  

 

 

Web Sitemize Hoş Geldiniz

 

 

 

Hizmet Yoksa, Oy'da YOK

 

Nevşehir'in Kozaklı İlçesi Doyduk Köyü'nde, 45 yıldan bu yana sulama barajlarının tamamlanamamasını protesto eden köylüler sandığa gitmedi. Köyde taşımalı eğitim nedeniyle kapatılan eski ilkokul binasında sabah 8. 00'de başlayan oy verme işlemini sadece 3 sandık görevlisi yerine getirdi, sandığa kayıtlı 137 seçmen sandığa gitmedi.Oy kullanmayan köylüler, tek sandığın bulunduğu eski ilkokul bahçesi önünde sohbet ederek zaman geçirdi. Doyduk köyü muhtarı Hacı Mehmet Güngör yaptığı açıklamada, hizmetten mahrum kalan Doyduk Köyü'nün ihmal edildiğini belirtti. Doyduk Sulama Barajının yapılacağı gerekçesiyle yıllardan beri İl Özel İdare'sinden hizmet alamadıklarından yakınan Güngör, köydeki tüm çalışmaların köylülerin ortak çalışmaları sonrasında gerçekleştirilebildiğini söyledi.

Güngör, 1966 yılında tarım ve hayvancılığın ana ekonomik güç konumunda olarak nitelendirdiği köyde 50 bin dekarlık alanın sulanabileceği 5 bin dekarlık araziyi kapsayan sulama barajının projelendirildiğini söyledi. Muhtar Hacı Mehmet Güngör, şöyle dedi:

"Barajın yapımı dönemin Başbakanı
Mesut Yılmaz tarafından atılmasına karşın bugüne geldiğimizde sadece yüzde 10'luk bölümü tamamlandı. Baraj yapımı nedeniyle köylülerimizin arazileri ve 65 e yakın ev de kamulaştırıldı. Ancak, bedeller bir türlü ödenmedi. Köylümüz büyük şaşkınlık içerisinde. İçme suyu ve kanalizasyon sorunumuzu yine köylülerin ortak çalışmaları ile tamamladık, İl Özel İdaresi sadece tamir çalışmalarında kullanılmak üzere boru sağladı. "

Her türlü girişime ve siyasi alandaki çabalarına karşın bir türlü köylerine hizmet alamadıklarından yakınan Güngör, şöyle devam etti:

"Doyduk Köyü ile Kalecik beldesi arasında 5 kilometrelik yok toprak, yağmur yağdığında adeta çamur deryası oluşmaktadır. Doyduk Sulama Barajı nedeniyle bu alanda kamulaştırıldığı için yol yapılayacağı yetkililerce ifade edildi. Hiç bir milletvekilimiz de köyümüze kadar gelip sorunlarımızı dinlemedi. 1 ay içerisinde 10 kez İl Özel İdaresi'ne gitmeme rağmen çözüm oluşturulamadı. "

Doyduk Köyü Muhtarı Hacı Mehmet Güngör, hiçbir seçmenin özgür idaresine müdahalede bulunulmadığını belirterek, bu konuda köyde yaşayan tüm seçmenler tarafından sandığa gidilmeyerek köyün sorunlarının kamuoyuna taşınabileceği düşüncesi ile oy kullanmadıklarını kaydetti. Doyduk Köyü'nden Osman Ünal da köylülerin ortak kararı ile sandığa gidilmediğini belirterek, demokratik hakların kullanıldığını kaydetti. Köylülerin tepki amacıyla oy kullanmadığı Doyduk Köyü'nde jandarma geniş güvenlik önlemi aldı.
DHA, 12.06.11

 

                

 

 

 

Köyün Tarihçesi                 

 

                 Haberler / Duyurular

 

 

 

Şuan araştırma içerisindeyiz

 

Haber / Duyuru bulunmamakta

 

 

 

 

Köyden Kareler                 

 

                     Sizden Gelenler

 

 

 

Galeri 1 ..........Katkılarından dolayı Cihan Ünal'a Teşekür edizoruz

 

Boş

 

 

 

 

 

 

 Copyright 201©  www.Doydukkoyu.com
Doyduk köyü Web Sitesi